wtorek, 2 marca 2021

*CAMPEREM PRZEZ POMORZE - MUZEUM KOŁOBRZEG


Kołobrzeg - Muzeum Oręża Polskiego

 54°10′40″N 15°34′37″E

 

 Witajcie przyjaciele. Witajcie wszyscy wędrowcy i powsinogi. Dzień mamy coraz dłuższy, słońca coraz więcej. Po tym jak zima niespodziewanie dała nam się we znaki, wszem i wobec ogłaszając " Jeszcze jestem i będę was co jakiś czas odwiedzała bo nikt mnie jeszcze z rejestru pór roku nie wykreślił i do archiwum nie odstawił" zatęskniliśmy za ciepłym wiatrem i gorącym słońcem. I oto nadchodzą te dni. Niedługo wiosna, majówka a potem gorące lato. Warto więc zaplanować nasze wakacje. Odkurzyć i przewietrzyć przyczepy kempingowe i kampery, przejrzeć i może naprawić namioty, sprawdzić sprzęt biwakowy. Przygotować samochody, motocykle, rowery i dobre buty - wszystko zależy od tego czym będziemy się poruszać. Czasy są mało ciekawe z wiadomych względów. Turystyka indywidualna zdaje się być najbezpieczniejsza a jednocześnie najciekawsza.  Pomyślałem więc że warto Wam zaproponować kilka interesujących szlaków turystycznych. Można tam pojechać i spędzić weekend albo urządzić sobie turystyczny rajd. Przemieszczając się od jednej miejscowości do drugiej zobaczycie miejsca do których pewnie nigdy byście nie zawędrowali/ły. Będą one szczególnie atrakcyjne dla zmotoryzowanych i tych którzy/które nie boją się nocować na łonie natury (namiot) ewentualnie korzystać z Agroturystyki. Wiadomo że najbardziej usatysfakcjonowani będą właściciele kamperów i przyczep kempingowych. Pamiętajmy też że jeżdżąc po Polsce, korzystając z agroturystyki, pól namiotowych, biwaków, małej gastronomii pomagamy przetrwać zarazę polskim przedsiębiorcom i polskim rolnikom. Bądźmy ze sobą solidarni i choćby w ten sposób pomagajmy sobie. Musimy to robić sami bo tzw. rząd nam nie pomoże. Pamiętajmy też o tym że nie jesteśmy sami. Zostawmy miejsce miejsce w którym obozowaliśmy w takim stanie w jaki sami chcielibyśmy je zastać.

Będę Wam co tydzień prezentował 2-3 miejsca gdzie warto pojechać. Spróbuję Was zainteresować. Wrzucę kilka zdjęć byście poczuli chęć pojechania tam, byście poczuli przedsmak przygody która być może tam na Was czeka. Kolejność postów nie będzie miała żadnego znaczenia. Gdzie, kiedy i w jakiej kolejności się udacie? To pozostawiam Waszej inicjatywie.

 

8 maja 1963 roku w Kołobrzegu powstało Muzeum Oręża Polskiego i zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Oprócz siedziby dyrekcji i oddziału Muzeum Miasta Kołobrzegu w Pałacu Braunschweigów, także zespół obiektów przy ulicy Emilii Gierczak 5, gdzie mieści się wystawa główna – Dzieje Oręża Polskiego, Skansen Morski w kołobrzeskim porcie, Muzeum Zimnej Wojny w Rogowie na bazie magazynu amunicji atomowej oraz oddział Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w hangarze w Rogowie. Mimo początkowych założeń, muzeum miało mieć charakter historyczno-miejski, poświęcony historii Kołobrzegu, od 1966 roku placówka ma profil historyczno-wojskowy. Historia Kołobrzegu jest jednak stale obecna w projektach muzeum. 

 

Początkowo wystawa „Dzieje oręża polskiego na Pomorzu Zachodnim” została otwarta w wieży obecnej Bazyliki Mariackiej w Kołobrzegu 8 maja 1966 roku. Mieściły się tam następujące ekspozycje: I poziom: wojny szwedzkie, wojny napoleońskie, II poziom: Pomorze Zachodnie, agresja hitlerowska na Polskę, bitwa o Wał Pomorski, III poziom: bitwa o Kołobrzeg, operacja pomorska (autorzy wystawy: Janusz Przewoźny, Tadeusz Gasztold, Zygmunt Grężlikowski, Franciszek Rożnowski). W 1974 roku, świątynię przekazano Kościołowi katolickiemu, a w 1976 roku wieża została oddana Parafii Św. Marcina w Kołobrzegu. Od tego czasu, zbiory militarne mieściły się na wystawie plenerowej przy obecnej ul. Emilii Gierczak, otwartej 12 października 1977. Prze kolejne miesiące trwały prace nad budową tymczasowej siedziby na wystawę główną, którą otwarto 17 marca 1980 roku. Autorem koncepcji wystawy był ówczesny dyrektor muzeum – Hieronim Kroczyński.

Muzeum posiada bogatą kolekcję mundurów żołnierzy polskich z okresu I i II wojny światowej, włącznie z mundurem powstańca wielkopolskiego. Na wystawie głównej można zobaczyć umundurowanie, wyposażenie i pamiątki okresu powstań narodowych i okresu porozbiorowego, eksponaty z czasów Królestwa Polskiego, a także powstawania państwa polskiego. Uzupełnieniem tej kolekcji jest bogata prezentacja pojazdów wojskowych, samolotów, broni pancernej i artylerii wyeksponowana w sali techniki oraz na wystawie plenerowej, gdzie można zobaczyć m.in. jeżdżące radzieckie czołgi T-34-76 i T-34-85  czy niemiecki rekonstruowany czołg Panzerkampfwagen IV













 Drugi oddział muzeum mieści się w pochodzącym z początku XIX wieku Pałacu Braunschweigów, . Początkowo wystawa stała poświęcona dziejom Kołobrzegu otwarta została 23 maja 1970 roku w średniowiecznej kamienicy mieszczańskiej przy ul. Emilii Gierczak. Jednakże w związku z przekazaniem na rzecz muzeum Pałacu Braunschwegiów, w jego piwnicach w czerwcu 1977 roku otwarto wystawę „Dzieje Kołobrzegu”. Prezentowana jest tam historia i prahistoria Kołobrzegu i okolic do 1945 roku, ze szczególnym uwzględnieniu wieków średnich, czasów Twierdzy Kołobrzeg i nadmorskiego kurortu.

Trzeci oddział muzeum został otwarty 14 sierpnia 2013 roku w Porcie Rybackim w Kołobrzegu przy ulicy Bałtyckiej 31. To plenerowa ekspozycja muzealiów morskich, prezentująca dwa udostępnione do zwiedzania okręty wojenne: patrolowiec „Fala” i kuter rakietowy „Władysławowo”, pozostałości po niszczycielu ORP „Burza” – pierwszym polskim okręcie muzealnym, a także liczne eksponaty związane z kulturą morską i Marynarką Wojenną.





Czwarty oddział muzeum powstał w przejętych przez powiat kołobrzeski pod koniec 2015 roku dwóch magazynach amunicji atomowej oraz schronu typu „Granit” w miejscowości Dobrowo w gminie Tychowo. Obiekty te przekazano Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W magazynie nr 17 powstało Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001. Autorem scenariusza wystawy jest pan Robert Dziemba. Obiekt został przystosowany do zwiedzania i otwarty 10 września 2016 roku. Można w nim zobaczyć oryginalne i sprawne wyposażenie produkcji radzieckiej, służące do przechowywania broni jądrowej na terytorium PRL. To jedyny tego rodzaju zachowany obiekt na terenie Polski.



Piąty oddział muzeum powstał w historycznym hangarze w Rogowie zakupionym od gminy Trzebiatów przez powiat kołobrzeski 19 października 2018 roku.Obiekt ten jest aktualnie remontowany ale już pojawiają się w nim pierwsze eksponaty warto więc próbować. Duża ekspozycja lotnicza znajduje się również w Kołobrzegu na wystawie plenerowej przy ul. Emilii Gierczak.





Na zwiedzenie całego muzeum warto poświęcić dwa dni. Będzie to prawdziwa atrakcja dla miłośników historii i militariów.
 Większość zdjęć jest autorstwa Wojciecha Godlewskiego i Jolanty Grochowskiej. Kilka fotografii z Kołobrzegu, Rogowa i Podborska to autorzy nieznani.

 

 Jeśli podoba Wam się tematyka moich blogów (after the reset) i (MĘSKI BIGOS) , i uważacie moje teksty za interesujące to proszę o polubienie, lajkujcie i dopiszcie się do listy obserwujących. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

*CAMPEREM PRZEZ POMORZE - SZCZECINEK / NEUSTETTIN - POMORSKA PERŁA POŚRÓD JEZIOR I LASÓW 53°43′15″N 16°41′10″E

Gdy zapytamy kogokolwiek o Szczecinek usłyszymy: A to po drodze nad morze, Jechałem przez to miasto, Gdzieś na Pomorzu, Burmistrza mają Szko...