czwartek, 20 maja 2021

*CAMPEREM PRZEZ POMORZE - HORTULUS - Magicze ogrody w Dobrzycy / Magische Gärten in Dobrzyca / Magic Gardens in Dobrzyca / Добжица: Волшебные сады

 

 


 Witajcie. Od kilku dni nic nowego nie napisałem. No cóż, czasem tak się składa że obowiązków raptownie przybywa a wolnego czasu ubywa. Patrzę więc a tu już piątek, weekendu początek a ja Wam jeszcze żadnej propozycji, żadnego pomysłu na weekend nie podsunąłem. Bardzo nie lubię robić czegoś z musu i do tego jeszcze śpieszyć się z tym. Początkowo pomyślałem że ostatnio opisałem kilka pomysłów na weekend to tym razem mogę sobie odpuścić. Byłoby to jednak niezbyt ładne z mojej strony. Mam przecież świadomość tego że czytacie to co napiszę. Postanowiłem zaprośić was do wsi Dobrzyca (niem. Kordeshagen). Położona w połowie drogi między Koszalinem a Kołobrzegiem wieś jest prawdziwą atrakcją turystyczną regionu i warto zarezerwować sobie na nią cały dzień. Dojedziemy tam jadąc z Koszalina lub z Kołobrzegu drogą krajową nr 11. Skręcamy w miejscowości Miłogoszcz (niem Hohenfelde) kierując się na Dobrzycę. Po kilku kilometrach dojeżdżamy do dużej, zadbanej wsi (około 800 mieszkańców). Nad wsią góruje zabytkowy kościół św.Trójcy z 1867 roku.















Mijamy kościół i kilkaset metrów dalej kierowani przez służby porządkowe wjeżdżamy na bezpłatny parking. Jesteśmy w Ogrodach Hortulus. Teraz tylko kupno biletu i zaopatrzeni w kamery, aparaty fotograficzne i coś do picia ruszamy na spacer ogrodami jakby żywcem przeniesionymi z innych epok i innych krajów. Zobaczymy tu ogród francuski niczym w Wersalu, ogróg angielski dziki i jakby prowadzony przez szalonego ogrodnika, ogród chiński, japoński czy też klasyczny niemiecki ogród różany. Teraz kilka fotografii na zaostrzenie apetytu.
Most w chińskim ogrodzie

Odpoczynek w ceramicznym fotelu.

 Ogród różany.
 Ogrodowa spiżarnia.
 Rodzinna altanka.
 W chińskim pawilonie.

 Ogrodowa spiżarnia.





 Świątynia dumania.
Jeśli później ogarnie nas głód lub pragnienie możemy posilić się w ogrodowym barze. 
 Jeśli starczy nam sił możemy zwiedzić jeszcze drugą część Ogrodów Hortulus. To odległe o około 3 kilometry Grabowe Labirynty wraz w wysoką wieżą widokową.





 Jeśli chcemy zostać w Dobrzycy dłużej niż jeden dzień to o noclegi nie musimy się martwić. Zarówno w samej Dobrzycy jak i okolicznych miejscowościach znajdziemy wiele ofert agroturystycznych. Podobnie jest z wyżywieniem. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Z Dobrzycy jest 7 km w prostej linii do Bałtyku. Spragnieni kąpieli morskich i słonecznych  też będą mogli zaspokoić swoje pragnienia.
 Miłośnikom motoryzacji chcę przypomnieć że niedaleko bo w Mścicach znajduje się Muzeum starych samochodów. Pisałem o tym w poście https://meskibigos.blogspot.com/2018/06/muzeum-motoryzacji-w-mscicach-kkoszalina.html 
I jeszcze jedno. Pamiętajmy że przejeżdżamy przez wsie i miasteczka w których zachowało się dużo domów i kościółków budowanych z tzw. Pruskiego Muru. Są z reguły malownicze i arcyciekawe. Naprawdę warto zwrócić na nie uwagę. O tych domkach w kratkę jeszcze napiszę. A więc do zobaczenia w ogrodach.

 

czwartek, 13 maja 2021

*CAMPEREM PRZEZ POMORZE - BARWICE / Bärwalde

 

.

 Witajcie wędrowcy

Podróżując ze Szczecinka do Połczyna Zdroju najkrótszą drogą, jakby nie chciał, musimy przejechać przez Barwice. To niewielkie pomorskie, malowniczo położone nad rzeką Gęsią, miasto. Pomimo zniszczeń wywołanych pożarami przez zdobywców w 1945 roku, zachowało się tu sporo starej zabytkowej substancji miejskiej nad którą góruje wysoki neogotycki kościół.

 CBA kontra były burmistrz Barwic. Jest doniesienie do prokuratury  Szczecinek | temat szczecinek.com

Herb       Flaga

 Trochę historii. 

Po raz pierwszy nazwa Barwice pojawiła się w  1282 roku. Zapisano ją jako "Barwitz". Historycy usiłujący udowadniać polskość tych terenów wywodzą nazwę miasta od słowa "barw" czyli wieprz. Czynią tak zapominając o jej pomorskich gospodarzach tych ziem, Kaszubach, Pomorzanach, Słowińcach, którym specjalnie nigdy nie było po drodze z najeźdźcami z południa. Bliższa prawdy jest chyba nazwa pomorsko niemiecka Bärwalde czyli mniej więcej Niedźwiedzie Lasy. Dookoła Barwic przez całe wieki rosły i rosną potężne pomorskie lasy i niedźwiedzi pewnie w nich też nie brakowało. Istnieje jeszcze jedna hipoteza dot. nazwy miasta a mianowicie wywodząca się z historii rodu von Glasenapp.
Bertold Borgwall był założycielem miasta Barwice. Jego nazwa powstała od „Bertoldswall”, a przez usunięcie drugiej sylaby, powstała nazwa "Berwall", która wypowiadana była w gwarze ludowej jako „Berwoll”. Z „Ber” utworzył się „Bär”, a „Wall” przekształcił się w „Wald”. Każdy może więc wybrać sobię tą która mu odpowiada albo jeśli chce napisać sobie własną. Obecna nazwa funkcjonuje od 1946 roku.
Na polskiej mapie wojskowej z 1936 r. przy oznaczeniu miasta podano polską nazwę Berwałd 

Barwice należą do najstarszych osad na Pomorzu. W 1286 r. Książę Przemysł II 'Przemysław' Jana Matejkipodarował je templariuszom. Datę tę przyjmuje się za rok nadania praw miejskich Barwicom choć według innych historyków Barwice otrzymały prawa miejskie na Prawie Lubeckim przed 1409 rokiem. W XIV wieku gród należał do Podewilsów i Hechthausenów, a od XVI w. Barwice nazywane były grodem czterech rodów: Glasenapp, Wolde, Münchow i Zastrow.

 

Swój rozwój gospodarczy Barwice zawdzięczały położeniu przy szlaku solnym. Transportowano nim suszone ryby, solone śledzie i kołobrzeską sól z Kołobrzegu do Wielkopolski. Miejscowa ludność wysyłała nim produkty rolnicze, wosk, miód oraz wyroby rzemieślnicze. Olbrzymi pożar zahamował rozwój miasta w 1626r. . Podczas wojny trzydziestoletniej król Szwedzki Gustaw Adolf zawarł tu przymierze z Francją (23 stycznia 1631r.).

 

.


W XVIII w. do Barwic napłynęło wielu francuskich emigrantów którzy założyli tu wytwórnię tytoniu. W XIX w. powstała fabryka płatków ziemniaczanych, tartak, cegielnia.

W 1903 roku włączono Barwice w system niemieckich kolei.  


 

 

Po 1933r., gdy Niemcy hitlerowskie rozpoczęły przygotowania do wojny, w Barwicach utworzono wielki magazyn zaopatrzenia wojskowego. Później znalazł się tu jeden z wielu na Pomorzu Zachodnim obozów pracy.

Główną atrakcją Barwic są zabytkowe domy ryglowe z przełomu XVIII i XIX wieku wraz z historycznym układem ulic. Dużą wartość ma także XIX wieczny kościół wzniesiony na miejscu dawnej średniowiecznej świątyni.

 

Według danych z 1 stycznia 2018 Barwice liczyły 3 742 mieszkańców

 

Pragnę serdecznie podziękować panu Henrykowi Niewęgłowskiemu za zgodę na udostępnienie fotografii jego autorstwa. Brak opisu.


Brak opisu.

 

 Brak opisu.


Brak opisu.


Brak opisu.


Brak opisu.
Brak opisu.
Brak opisu.

 Brak opisu.

Dziękuję również panu Tadeuszowi Romaszewskiemu za udostępnienie mi serii pięknych czarno-białych fotogramów Barwic.


















 

SZLAKI TURYSTYCZNE

 

http://www.turystykawgminie.pl/barwice

https://szlot.pl/szlaki-rowerowe/ 

https://www.nocowanie.pl/atrakcje/barwice/ 

https://pomorzezachodnie.travel/Miejscowosc/a,3191/Barwice

 

 

BAZA NOCLEGOWA

https://meteor-turystyka.pl/noclegi,barwice,0.html 

https://e-turysta.pl/noclegi-barwice/ 

https://e-turysta.pl/agroturystyka-barwice/ 

http://powiatszczecinecki.mserwer.pl/noclegi.php#NOCLEG_BARWICE 

https://www.fajnewczasy.pl/mapa/barwice 

https://szlot.pl/tag/barwice/ 

 

 

Polecam też:

https://afterthereset.blogspot.com/2021/05/bobolice-bublitz.html 

https://afterthereset.blogspot.com/2021/04/polanow-pollnow-polanowo-gdzie-to-jest.html

https://afterthereset.blogspot.com/2021/03/szczecinek-neustettin-pomorska-pera.html

https://afterthereset.blogspot.com/2021/04/pawie-park-i-dwa-paace.html

Wszystkim którzy interesują się nie tylko turystyką i historią zachodniego Pomorza polecam też mojego drugiego bloga. Historia motoryzacji, dobra kuchnia, archeologia i turystyka - to tematy które tam znajdziecie.

https://meskibigos.blogspot.com/

Tym zaś którym drogie jest własne zdrowie, zdrowi najbliższych i czyste środowisko naturalne polecam bloga mojej przyjaciółki Joli Grochowskiej.

http://ziolawglowie.blogspot.com/

 

Jak zwykle proszę o komentarze, uwagi, łapki w górę albo i w dół. Zawsze też możecie mnie obserwować. Na tym blogu znajdziecie też wiele innych historii o motoryzacji.



 https://szczecinek.naszemiasto.pl/pod-barwicami-powstaje-muzeum-humoru-i-absurdu-a-w-nim-mis/ar/c1-8263052?utm_source=facebook.com&utm_medium=szczecineknam&utm_campaign=ckku-szczecinek&fbclid=IwAR2f0YRkINy9EsEWRaEaNZceSFrfL0KsNxDc5ckDfNLgxAIjT8-Ooz_SK5c

Polecany post

*CAMPEREM PRZEZ POMORZE - SZCZECINEK / NEUSTETTIN - POMORSKA PERŁA POŚRÓD JEZIOR I LASÓW 53°43′15″N 16°41′10″E

Gdy zapytamy kogokolwiek o Szczecinek usłyszymy: A to po drodze nad morze, Jechałem przez to miasto, Gdzieś na Pomorzu, Burmistrza mają Szko...