wtorek, 4 maja 2021

*CAMPEREM PRZEZ POMORZE - BOBOLICE / BUBLITZ czyli Witajcie wędrowcy na szlaku.

 WITAJCIE WĘDROWCY

 .Taras widokowy w Bobolicach - Urząd Miejski w Bobolicach

Jest wiosna, powoli robi się coraz cieplej. I choć majówka w tym roku, ze względu na pogodę, niezbyt nam się udała to warto pomyśleć o zbliżających się wakacjach.  

Ostatnio pisałem o Polanowie. https://afterthereset.blogspot.com/2021/04/polanow-pollnow-polanowo-gdzie-to-jest.html. Może więc warto rozejrzeć się wokoło i poszukać innych ciekawych miejsc. 

I co my tu mamy? Bobolice niem. Bublitz. To tylko 26 km od Polanowa, 30 km od Szczecinka, 31 km od Barwic, 28 km od Tychowa, 18 km od Białego Boru. 

Położone przy drodze krajowej nr 11 Bobolice mają oprócz pięknego położenia nad rzeką Chociel i jeziorem Chlewo, bogatą i ciekawą historię.
Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą już z epoki brązu. Osada leżała na szlaku łączącym Wielkopolskę i Kołobrzeg. Miał on duży wpływ na jej rozwój w średniowieczu. W 1107 Bolesław Krzywousty podbił ziemię bobolicką podczas kampanii pomorskiej. Pierwsze zapiski o istniejącej tu osadzie pochodzą z 1262.

 Dnia 27 lutego 1339 biskup kamieński Fryderyk von Eickstedt Fryderyk von Eickstedt | Racibórz Wiki | Fandom https://pl.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_von_Eickstedt odkupił za cenę 1850 grzywien w srebrze 3/4 miasta od swoich lenników tj.rodów von Wedel, Sasnitz i Spening. Planował przekształcenie Bobolic w twierdzę. Pozostała część Bobolic pozostawała nadal w rękach rodów von Brusewitz i von Kameke. W 1340 Bobolice otrzymują prawa miejskie na prawie lubeckim oraz prawo bicia własnej monety, budowy fosy miejskiej, młynów na rzece, a także spławu drewna. 13 kwietnia 1350 biskup Jan von Sachsen-Lauenburg 

 Johann IV. von Sachsen-Lauenburgpotwierdził przywileje miejskie, nadał miastu wsie Chlebowo i Trzebień oraz zwolnił je na dziesięć lat z płacenia podatków. W 1370 Bobolice zostały przekazane pod zastaw zakonowi krzyżackiemu, w późniejszym czasie wykupił je książę słupski z dynastii Gryfitów Bogusław VIII. PlWiki > Bogusław XIII

 Bogusław VIII umiera w 1418 i Bobolice ponownie stają się własnością  biskupów kamieńskich. Ci jednak w połowie XV wieku sprzedają je Maćkowi Massowowi. Syn Maćka popada w tarapaty finansowe, dzieli miasto na trzy części, po czym  ok. 1467 sprzedaje Piotrowi von Munchow, Dubisławowi oraz rodzinie von Glasenapp. Jednakże w tym samym roku biskup kamieński Ludwik von Eberstein unieważnia prawa własności i przekazuje całe miasto w zastaw rodowi von Glasenapp, W późniejszych latach sprawują oni też nadzór nad pozostałymi częściami Bobolic. Czynią to w imieniu biskupstwa kamieńskiego. 

 W 1551 miasto zostało scalone przez potomka rodu von Massow. Od 1577 ponownie należało do biskupstwa kamieńskiego. W wyniku pożarów w 1605 i 1631, oraz po najeździe szwedzkim w 1632 i kolejnym pożarze w 1639, w 1650 stało się własnością rodu de Croy. Oni z kolei  sprzedali je w 1684. W tym okresie w okolicach Bobolic osiedliło się wiele rodzin czeskich protestantów, za ich sprawą miasto zaczęło pod koniec XVII wieku dźwigać się z ruin. W XVIII pochodzący z Francji Hugenoci założyli przetwórnię tytoniu, rozwinęło się wówczas tkactwo i szewstwo. W 1800 miał miejsce największy pożar miasta, po którym podczas odbudowy powstał nowy ratusz. W 1813 powstał nowy cmentarz zlokalizowany za miastem, a w 1818 murowany budynek szkoły. Od 1853 w ciągu trzech lata wybudowano szeroki, utwardzony drogę łączącą miasto z Koszalinem .

W latach 1872–1932 Bobolice były siedzibą powiatu, a następnie w wyniku reformy administracyjnej znalazły się w powiecie koszalińskim. W 1898 uruchomiono linię kolei wąskotorowej do Grzmiącej / Gramenz i Polanowa / Polnow,  w 1903 do Koszalina / Koeslin, a w 1905 do Białogardu / Belgard. 

W pierwszej połowie XX wieku istniała tu fabryka maszyn rolniczych, fabryka mebli, zakłady młynarskie i tartak. W 1925 Bobolice liczyły 5432 mieszkańców, w 1930 rozszerzono granice miasta, które składało się z trzech części: Ackerhof, Bublitz i Friedenshof. W 1938 podczas wydarzeń Nocy Kryształowej zniszczono synagogę. W 1940 na jej miejscu wybudowano kino. 

Po 27 lutego 1945 podczas walk z wkraczającą Armią Czerwoną zabudowa miasta została zniszczona w ponad 75%.

Od 1945 Bobolice  znajdują się w granicach Polski. Wskutek poważnych zniszczeń utraciły prawa miejskie. Odzyskały je jednak w 1958r 

 WIdok na pałac w KłaninieBobolice - Pomorze Zachodnie Travel

Co zobaczyć w Bobolicach.

http://multimedialnespacery.pl/bobolice/spacer.html 

 

1. Panteon Pamięci II wojny światowej  zbudowany z myślą o uczczeniu pamięci wszystkich poległych i cierpiących wskutek działań wojennych w imię wzajemnego pojednania i przebaczenia. Napisy upamiętniają tych, którzy byli więzieni i zginęli w oflagach i stalagach: Grossborn, Arnswalde, Luft-4, Gross Tychow, Woldenberg Stargard, Hammerstein. Mają tu swoją kwaterę żołnierze Armii Krajowej z batalionów "Odra" i "Gryf", którzy w czasie wojny walczyli na Pomorzu. Są tablice poświęcone Sybirakom, nauczycielom Pomorza i Kaszub oraz Łemkom. Autorem jest rzeźbiarz Zygmunt Wujek. 


2.Pomnik Belgijskich Jeńców Wojennych - Pomnik tablicą w dwóch językach: polskim i flamandzkim. Projektantem pomnika jest Bronisław Malinowski. Odsłonięto go 10 maja 2000 r. w 60 rocznicę napaści Niemiec na Belgię. Upamiętniono pobyt jeńców belgijskich w Starem Bornem w latach 1940 - 45.

 

 

3.Obelisk Den Toten Bublizern - poświęcony jest zmarłym Niemcom, mieszkającym w Bobolicach.

 

 

4.Grodzisko kultury Pomorskiej w Bobolicach - pochodzące z pierwszych wieków naszej ery. Jego wielkość świadczy o tym, że w okresie pierwszego tysiąclecia pełniło ważną rolę obronną i osadniczą w tym regionie Pomorza. Grodzisko z wklęsłym wewnętrznym dziedzińcem, fosą, oraz podwójnym  wałem obronnym. Na obiekcie występuje warstwa kulturowa i materiał archeologiczny z okresu wczesnego średniowiecza i średniowiecza. Grodzisko położone jest na południowo - zachodnim skraju miasta obok  nieczynnego żydowskiego cmentarza. Pełni współcześnie cele rekreacyjne. Dziś jest tu park miejski i stadion sportowy. Pozostały ruiny położone w u wylotu ul A. Mickiewicza

 

5. Kościół Rzymsko-Katolicki p.w. Wniebowzięcia NMP w Bobolicach Zbudowany w latach 1865 - 1886 na miejscu wcześniejszej świątyni.

 

 

 Bobolice. Miasto kiedyś przyjazne imigrantom - Otwarty Przewodnik  Krajoznawczy

 

 

Również w okolicy Bobolic znajdziemy wiele ciekawych miejsc

https://bobolice.pl/cms/19008/zabytki_w_gminie

 

Jeżeli planujecie wędrować po okolicy rowerem to polecam stronę Urzędu Miasta Bobolice.

 https://bobolice.pl/cms/19010/szlaki_rowerowe

 

 
Bobolice- daj się zauroczyć! – Baltic InfoBobolice. Miasto kiedyś przyjazne imigrantom - Otwarty Przewodnik  Krajoznawczy
DPS Bobolice – Domy Pomocy SpołecznejBobolice kwatery prywatne, kwatera prywatna w Bobolicach, tanie od 35zł -  Meteor

 Taras widokowy w Bobolicach - Urząd Miejski w BobolicachBobolice noclegi, nocleg w Bobolicach od 23zł: agroturystyka, domki, pokoje  - Meteor

 

Bobolice 

Baza noclegowa i gastronomiczna.

W samych Bobolicach jak i okolicy bez problemu znajdziemy odpowiadający nam i naszemu portfelowi nocleg. Podobnie z wyżywieniem.  Szczegółów nie podaję ale chyba się rozumiemy dlaczego. 

Kampermaniakom itym co z namiotami polecam świetną miejscówkę w Orawce między jeziorami Drężno i Wierzchowo. 







......................................................................................................................................................................

 Bobolice - Stara Szkoła  Lubowo noclegi, nocleg w Lubowie (Bobolice / koszaliński /  zachodniopomorskie) od 40zł: agroturystyka, domki, domy - Meteor Noclegi Bobolice - nocleg w BobolicachBobolice noclegi, nocleg w Bobolicach od 23zł: agroturystyka, domki, pokoje  - MeteorNoclegi Bobolice ☀️ noclegi w Bobolicach. Tanie noclegi Bobolice. Bobolice - Gospodarstwo Agroturystyczne KantoniaBobolice noclegi, nocleg w Bobolicach od 23zł: agroturystyka, domki, pokoje  - Meteor



 

 

Polecam też:

https://afterthereset.blogspot.com/2021/04/polanow-pollnow-polanowo-gdzie-to-jest.html 

https://afterthereset.blogspot.com/2021/03/szczecinek-neustettin-pomorska-pera.html 

https://afterthereset.blogspot.com/2021/04/pawie-park-i-dwa-paace.html 

Wszystkim którzy interesują się nie tylko turystyką i historią zachodniego Pomorza polecam też mojego drugiego bloga. Historia motoryzacji, dobra kuchnia, archeologia i turystyka - to tematy które tam znajdziecie.

https://meskibigos.blogspot.com/

Tym zaś którym drogie jest własne zdrowie, zdrowi najbliższych i czyste środowisko naturalne polecam bloga mojej przyjaciółki Joli Grochowskiej.

http://ziolawglowie.blogspot.com/ 

 

Jak zwykle proszę o komentarze, uwagi, łapki w górę albo i w dół. Zawsze też możecie mnie obserwować.



 

 

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

*CAMPEREM PRZEZ POMORZE - SZCZECINEK / NEUSTETTIN - POMORSKA PERŁA POŚRÓD JEZIOR I LASÓW 53°43′15″N 16°41′10″E

Gdy zapytamy kogokolwiek o Szczecinek usłyszymy: A to po drodze nad morze, Jechałem przez to miasto, Gdzieś na Pomorzu, Burmistrza mają Szko...