wtorek, 2 marca 2021

*CAMPEREM PRZEZ POMORZE - BIAŁOGARD / BELGARD MIASTO NIEZWYKŁYCH LUDZI 54°00′11″N 15°59′32″E


 

Witajcie przyjaciele. Witajcie wszyscy wędrowcy i powsinogi. Dzień mamy coraz dłuższy, słońca coraz więcej. Po tym jak zima niespodziewanie dała nam się we znaki, wszem i wobec ogłaszając " Jeszcze jestem i będę was co jakiś czas odwiedzała bo nikt mnie jeszcze z rejestru pór roku nie wykreślił i do archiwum nie odstawił" zatęskniliśmy za ciepłym wiatrem i gorącym słońcem. I oto nadchodzą te dni. Niedługo wiosna, majówka a potem gorące lato. Warto więc zaplanować nasze wakacje. Odkurzyć i przewietrzyć przyczepy kempingowe i kampery, przejrzeć i może naprawić namioty, sprawdzić sprzęt biwakowy. Przygotować samochody, motocykle, rowery i dobre buty - wszystko zależy od tego czym będziemy się poruszać. Czasy są mało ciekawe z wiadomych względów. Turystyka indywidualna zdaje się być najbezpieczniejsza a jednocześnie najciekawsza.  Pomyślałem więc że warto Wam zaproponować kilka interesujących szlaków turystycznych. Można tam pojechać i spędzić weekend albo urządzić sobie turystyczny rajd. Przemieszczając się od jednej miejscowości do drugiej zobaczycie miejsca do których pewnie nigdy byście nie zawędrowali/ły. Będą one szczególnie atrakcyjne dla zmotoryzowanych i tych którzy/które nie boją się nocować na łonie natury (namiot) ewentualnie korzystać z Agroturystyki. Wiadomo że najbardziej usatysfakcjonowani będą właściciele kamperów i przyczep kempingowych. Pamiętajmy też że jeżdżąc po Polsce, korzystając z agroturystyki, pól namiotowych, biwaków, małej gastronomii pomagamy przetrwać zarazę polskim przedsiębiorcom i polskim rolnikom. Bądźmy ze sobą solidarni i choćby w ten sposób pomagajmy sobie. Musimy to robić sami bo tzw. rząd nam nie pomoże. Pamiętajmy też o tym że nie jesteśmy sami. Zostawmy miejsce miejsce w którym obozowaliśmy w takim stanie w jaki sami chcielibyśmy je zastać.

Będę Wam co tydzień prezentował 2-3 miejsca gdzie warto pojechać. Spróbuję Was zainteresować. Wrzucę kilka zdjęć byście poczuli chęć pojechania tam, byście poczuli przedsmak przygody która być może tam na Was czeka. Kolejność postów nie będzie miała żadnego znaczenia. Gdzie, kiedy i w jakiej kolejności się udacie? To pozostawiam Waszej inicjatywie. 


 Dziś zapraszam was do Białogardu.

Pierwsze wzmianki historyczne o Białogardzie znajdziemy już w kronikach u Galla Anonimamiasto królewskie i znakomite, zwane Białym (łac. Urbus regia et egregia. Alba nomine). Gród został zdobyty dwukrotnie w 1102 i 1107 roku przez Bolesława III Krzywoustego. Bolesław Krzywousty (1086-1138) | CiekawostkiHistoryczne.plW 1124 roku przez kilka dni przebywał w grodzie biskup Otton z Bambergu. Polski” Niemiec, czyli św. Otton z Bambergu - SolidaryzmW 1289 władał nim książę Przybysław, a w dokumencie zapisano, że Białogard położony jest w Kaszubii (in Cassubia). 2 sierpnia 1299 roku książę Bogusław IVBogusław IV nadał istniejącej już osadzie przywilej lokacyjny według zasad regulowanych przez Prawo lubeckie. Na XIV wiek przypada wzrost znaczenia miasta w życiu gospodarczym Pomorza Zachodniego. W roku 1307 nadano miastu prawo składu na wszystkie towary. W roku 1315 książę Warcisław IVWarcisław IV – Wikipedia, wolna encyklopedia przeniósł z Anklam do Białogardu rezydencję książęcą. Od roku 1386 Białogard należał do Związku Hanzeatyckiego.

W wieku XV i XVI Białogard dzielił zmienne losy Pomorza Zachodniego, związane z rywalizacją książąt pomorskich z Brandenburgią. W 1469 r. miał miejsce zatarg między Białogardem a Świdwinem, który przeszedł do historii jako tzw. wojna o krowę. Upadek znaczenia miasta związany był z okresem wojny trzydziestoletniej, kiedy to liczba ludności spadła o dwie trzecie, a miasto popadło w długi z powodu konieczności utrzymywania garnizonów wojsk cesarskich i szwedzkich. Od kończącego wojnę Pokoju westfalskiego w roku 1648 Białogard wchodził w skład Brandenburgii. Od 1714 roku Białogard był miastem garnizonowym. Od połowy XIX wieku nastąpił rozwój przemysłu, głównie przetwórczego opartego na miejscowych produktach i surowcach rolno-leśnych. W połowie XIX wieku Białogard otrzymał też połączenie kolejowe ze Szczecinem, Koszalinem i Kołobrzegiem (1859) oraz Szczecinkiem (1878). W 1911 roku uruchomiono dwie linie kolei wąskotorowej: Białogard-Bobolice oraz Białogard-Rarwino (Białogardzka Kolej Dojazdowa).

W latach 1900–1901 wybudowano nowe koszary (ul. Kołobrzeska). Następne koszary oraz szpital wojskowy powstały w 2. połowie lat 30. XX wieku. W 1939 roku stacjonowały tu pułki zmechanizowane 32 dywizji Wermachtu. W okresie II wojny światowej na terenie miasta i w jego okolicach zlokalizowano kilka obozów dla robotników przymusowych i jeńców wojennych. Białogard został zdobyty w dniu 5 marca 1945 roku przez oddziały radzieckie 19 Armii, 1 Armii Pancernej, 2 Samodzielnego Korpusu Kawalerii Gwardii oraz 1 Armii Wojska Polskiego.

Po wojnie Białogard stał się siedzibą powiatu, obejmującego swoim zasięgiem tereny przedwojennego powiatu białogardzko-świdwińskiego (Kreis Belgard-Schievelbein). W latach 50. i 60. XX wieku, m.in. w następstwie braku ujęcia w tzw. planie 6-letnim, nastąpił regres przemysłu, który rozwijał się tylko przez rozbudowę i modernizację istniejących zakładów. W latach 70. XX wieku Białogard był znaczącym ośrodkiem przemysłu elektronicznego (filia Warszawskich Zakładów Radiowych „RAWAR”, przekształcona następnie w nowy zakład „Unitra-Eltra”); firma pod nazwą „Unicon” funkcjonuje do dziś.

W okolicy Białogardu, niedaleko wsi Podborsko pod Tychowem znajdowała się jednostka wojskowa Armii Radzieckiej na terenie której przechowywana była Baza broni atomowej obecnie zamieniona na muzeum. Będzie o tym miejscu oddzielny post.

Do 1991 roku stacjonowały tu 3 znaczne zgrupowania jednostek Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej – obecnie dawne koszary są wyremontowane i zagospodarowane (mieszkania, szkoły, urzędy, przedsiębiorstwa). 

 

 

 

Zabytki Białogardu:

  • śródmieście miasta – stare miasto
  • kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia NMP, gotycki z 1310 r. do XIX wieku, rzymskokatolicki należący do dekanatu Białogard, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej
  • kościół filialny pod wezwaniem św. Jerzego, ul. Świdwińska, wybudowany około XIV wieku na starych fundamentach dawnej pogańskiej świątyni. Pierwotnie była to kaplica i dom trędowatych położony poza murami miasta. Przebudowany w XV/XVI wieku. Murowana, ceglana budowla w układzie wendyjskim z elementami gotyckimi wznosi się na planie prostokąta. Kościół kilkakrotnie był niszczony przez pożary. w roku 1858 przeszedł gruntowny remont, podczas którego został też znacznie przebudowany. Obecny wygląd pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Dzisiaj jest to filiał rzymskokatolicki należący do parafii ewangelicko-augsburskiej Jezusa Dobrego Pasterza w Koszalinie, diecezji pomorsko-wielkopolskiej
  • dawny cmentarz ewangelicki
  • pozostałości murów obronnych, ul. Matejki, z XIV/XV wiek wieku
  • Brama Wysoka, inaczej Połczyńska, ul. Grottgera; zbudowana łącznie z murami miejskimi w początkach XIV wieku. Murowana budowla z cegły, na planie prostokąta stoi na fundamencie kamiennym. Brama ma dwie kondygnacje, i ostrołukowy przejazd. Fortyfikacja zachowała się jako jedyna z dwóch istniejących dawniej. Do końca XIX wieku służyła jako areszt miejski i mieszkanie dozorcy. Później, od roku użytkowana była przez Muzeum Regionalne. Obecnie jest siedzibą białogardzkich artystów
  • piwnice zamku, ul. Płowiecka 3, z XVIII wiek wieku
  • ratusz, pl. Wolności 5, Rynek, z pierwszej połowy XIX wieku
  • spichlerz, obecnie magazyn, ul. Piłsudskiego 25, szachulcowo-murowany, z końca XVIII wieku, w połowie XIX wiek wieku, budynek przemysłowy
  • dom z dwiema oficynami, ul. Najświętszej Marii Panny 3, z 1880
  • dom, obecnie bank PKO, pl. Wolności 17, z 1910
  • cmentarz żydowski 



 


























Ludzie urodzeni w Białogardzie

Osoby związane z Białogardem

 Wszystkie zdjęcia są autorstwa Jolanty Grochowskiej i Wojciecha Godlewskiego.


Jeśli podoba Wam się tematyka moich blogów (after the reset) i (MĘSKI BIGOS) , i uważacie moje teksty za interesujące to proszę o polubienie, lajkujcie i dopiszcie się do listy obserwujących. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

1 komentarz:

Polecany post

*CAMPEREM PRZEZ POMORZE - SZCZECINEK / NEUSTETTIN - POMORSKA PERŁA POŚRÓD JEZIOR I LASÓW 53°43′15″N 16°41′10″E

Gdy zapytamy kogokolwiek o Szczecinek usłyszymy: A to po drodze nad morze, Jechałem przez to miasto, Gdzieś na Pomorzu, Burmistrza mają Szko...